0.9 C
İstanbul
26 Ocak Çarşamba 2022 13:53
Image default
Ana sayfa » Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız
Uncategorized @tr

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

Son zamanlarda bazı kullanıcıların şehir efsanelerine inanıp, kendilerinin yaşamadığı ya da yaşamadıkları için her insanın yaşamayacağı genellemesini yapan şahıslar, araştırmadan, bilgi edinmeden diğer kullanıcıları bizzat geri dönüşü olmayan durumlara soktuklarının ya da sokacaklarının farkında değiller.

Öncelikle bir kötü durumu yaşamadıysanız hayatınızda, başka bir insanın hayatı için yaşamayacağını da garanti edebilir misiniz? Özellikle de Youtube gibi bir platformda gün geçtikçe kuralların daha sıkılaştırıldığı, daha da telif hakkı ihlalleri konusunda derin tartışmaların yaşandığı bir ortamda sizce sırf sanat eserleri olarak söz, müzik ya da resimden bahsetmek, dijital dünyada materyal olarak başkasının ürettiği özgün bir içeriği sıradan görmek insanların inisiyatifine bırakılmış olabilir mi?

Her şeyden önce oradan buradan çalarak(!) birleştirme yoluyla bir video ürettiğini sanan kişi, daha telif hakkının, ülkemizde ise fikri ve sına-i sanat eserleri kanunundan haberi dahi yoktur. Bu bilgisinin olmayışı, tolerans gösterilmesi ya da farkına varılmamış olması telif hakkı ihlali yapmayı meşru kılmaz. Kaldı ki Youtube platformu Türkiye’nin bir ürünü olmamakla birlikte, öncelikli kanunu özellikle telif hakkı konusunda Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdır.

 Fikri Mülkiyet Yasası ve Telif Hakkı

Fikri Mülkiyet

Öncelikle bu yasanın çıkartılmasındaki amaç, bir ürünün üretildikten sonra çeşitlendirilmesini teşvik etmektir. Bu fikrin sahibinden farklı olarak özgün bir biçimde yeni bir ürünün üretilerek ortaya konması ve kartelleşmenin de önüne geçmek için bu çeşitlendirme durumu göz önüne alınmıştır. Fakat bir fikir sahibi bir eser oluşturduğunda bu eser basılı ya da dijital olsun, aracı bir kurum ile anlaşarak dağıtımını sağlayabilir. Lakin ürünün telif hakkı sahibi bu dağıtımcı ile arasında bir anlaşma imzalar, sonucunda telif hakkının bir kısmı (bazen birçoğu) anlaşma üzerine dağıtımcıya geçer. Bu bir icat olsun, bir kitap olsun, bir müzik olsun, dijital bir ürün olsun değişmez. Amerika’da bu konuda “Intellectual Property” adı ile Federal yasalarında kabul etmiş, hatta dünyada geçerli olanlarla ilgili de birebir bağlar kurmuştur. 1960’ta Bern’den Cenevreye taşınan “Uluslararası Fikri Mülkiyetin Korunması Ofisi (BIRPI)” 1967’de Birleşmiş Milletler ajansı olarak “Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)” kuruldu ve Amerika’da faaliyete geçti.

World Intellectual Property Organization

Kaba tabir ile tarihçesi ve kabul görmesi bu şekilde. Telif Hakkı’nın fikri mülkiyet ile bağlantısı tarihi olarak yapılan ve teknolojik gelişmelere istinaden bazen değiştirilmiş, bazen de genişletilmiştir. Fikri Mülkiyet faali somut bir yapıya büründüğünde Telif Hakkı ile korunmaktadır. Fikir soyut olduğundan bu fikri koruyamadığı gibi, bir fikrin orijinal ifadesini sahibinin faaliyete geçirdiği çalışmayı korumak için telif hakkı ortaya çıkmaktadır. Adil kullanım (Fair Use) ise telif hakkı olan bir çalışmanın toplum yararına olmak kaydı ile ticari olmayan kullanım sınırlarına denir. Zaten bunların detayları da Youtube’un yardım kısmında mevcut. Fakat buradan anlayacağınız şu olmalı; Fikri Mülkiyet Yasası ve Telif Hakkı ayrılmaz bir bütündür!

Şimdi gelelim Youtube üzerindeki “Telif Hakkı” detaylandırmasına. Hani kendince her şeyi 3-5 senede yaşadığını düşünen şahıslar sadece oyun videosu çekilince telif hakkı ihtarı yemeyeceğini düşünüyorlar(!) ya, bakalım Youtube bu konuda bu zihniyetteki arkadaşlarla aynı fikirde mi?

Telif Hakkı Nedir?

Telif Hakkı

Birçok ülkede, fiziksel ortama kaydedilmiş orijinal (Özgün!) bir eser oluşturan bir kişi otomatik olarak bu çalışmanın telif hakkına sahip olur. Bu kişiler, telif hakkı sahibi olarak eserin münhasır haklarına sahiptir. Çoğu zaman, yalnızca telif hakkı sahibi başka birinin eseri kullanma izni olup olmadığını belirtebilir.

Altı çizili olan yere dikkat edin!

Resimde altı çizili yeri okudunuz mu? Acaba gözünüze ne çarptı sayın çok bilen şahıslar? Youtube bizzat “Video Oyunları” ve “Bilgisayar Yazılımları” derken burada “kafanıza göre” ya da “zevkinize göre” bir telif ihlali yapabilirsiniz ibaresi var mı? Ya da Youtube sizin tecrübenize göre herhangi bir esneklik sunacağını bu resimdeki yazıda belirtmiş mi? Kendinizi diğer insanlardan daha zeki ya da akıllı görmeniz, daha sosyal ya da daha girişimci olduğunuzu sanmanız acaba sizi diğer insanlar karşısında daha mı zeki, akıllı, sosyal ya da girişimci yapıyor? Ben cevap vereyim; bu tür düşünen zihniyetler her zaman kendi kafalarındaki düşünceleri kadardır! Bilmiyorsanız öğrenin, bu resim bizzat Youtube’un kendi “Telif Hakkı Hakkında Bilgi Edinme” adlı başlığındaki yardım kısmında mevcut. Yazının kaynak kısmında da paylaşacağım.

Altı çizili yazıda gördüğünüz üzere “Başka birinin içeriğini videonuzda kullanmak için izin alarak yapılabilir” ifadesi, “Başka birinin videosundaki içeriği” şeklinde mi yazılmış? Yoksa siz bunu “Başka birinin videosundaki içerik” olarak mı algılamak istiyorsunuz? Diğer insanları nasıl yanlış olarak yönlendirdiğinizin farkında değilseniz, o zaman o sitede bu sitede bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayın!

Diğer iki-üç başlık ise yine Youtube’un sayfasında merak edebileceğinizden kaynaktaki linkten ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim daha derin olan, çok fazla sayıda soruyu cevapladığım halde, bilmeyen kullanıcıların bu kısmı okumadan geçip, forumlarda ve bazı sitelerde soru yağmuruna insanları tuttuğu ama cevaplarının yine aynı şekilde olduğu halde okumaktan erindiği efsaneler kısmına.

1-) Efsane: Telif Hakkı Sahibinin Adını Vermek, İçeriklerini Kullanabileceğiniz Anlamına Gelir

“Telif hakkı sahibinin adını vermeniz, size otomatik olarak telif hakkı alınmış çalışmaların kullanma haklarını vermez. Youtube’a yüklemeden önce videonuzdaki tüm lisanssız öğelerin haklarını güvence altına aldığınızdan(!) emin olun. Adil kullanımdan yararlanıyorsanız birinin telif hakkı alınmış eseri üzerine orijinal (Özgün!) materyaller ekleseniz bile, videonuz uygun olmayabilir. Bu yüzden, dört faktörün tümünü dikkatlice inceleyin ve gerekirse hukuki tavsiye alın(!).”

Burada açıklanan durum, ne kadar az dahi olsa bir telif hakkı içeren materyali kendi özgün materyaliniz ile harmanlayıp video içeriği olarak yayınlamaya çalışmadan önce, telif hakkına sahip olan kişi, şahıs ya da firmadan izin alın. Eğer ki emeğinize ve özgün olacak içeriğiniz konusunda hala şüpheleriniz var ise bu konuda uzman bir avukat ya da hukuk danışmanından tavsiye alın. Şimdi bir platform olan Youtube bu kadar derin düşünürken, bilgisi olmayıp içerik konusunda ergen rahatlığını göstermeye çalışan ve bilgisi olmayan insanları yanlış yönlendiren kişilerin haklı olabileceğini hala düşünüyor musunuz? Youtube’un bu açıklamasında size eğer ki bir süre ya da öncesi-sonrası gibi bir tabir kullanmıyorsa, bilmek zorundasınız ki şu an ihtar ya da bir şikâyet gelmedi ve bundan sıyrıldınız demek anlamı taşımamaktadır. Şimdi gelmedi ise sonrasında gelmeyeceğinin garantisi yoktur!

2-) Efsane: “Kâr Amacını Gütmediğini” Belirtmek, Tüm İçerikleri Kullanabileceğiniz Anlamına Gelir

“Telif hakkıyla koru”nan çalışmalardan para kazanmaya çalışmamak, telif hakkı hak taleplerini engellemez. Örneğin yaptığınız video yüklemesini “yalnızca eğlence amaçlı” veya “kâr amacı gütmeyen” olarak beyan etmek, kendi başına yeterli değildir(!). Adil kullanım söz konusu olduğunda mahkemeler, adil olup olmadığını değerlendirirken kullanım amacınızı dikkatli bir şekilde inceler. Adil kullanım analizinde, “kâr amacı gütmeyen” kullanımlar avantajlıdır ancak otomatik olarak başlı başına bir savunma sağlamaz.”

Burada açıklanan durum telif hakkıyla korunan içeriğin sizin inisiyatifinizde olmadığının kesin anlatımıdır. Yani kafanıza göre telif hakkı ile korunan bir içeriğin, telif hakkına sahip olan kişi ya da şirketlerin izni olmadan bu kararı veremediğinizdir. Buradaki mahkeme ülkenize ait olan mahkeme değildir. Amerikan yasaları ile Youtube korunduğundan, Amerikan Devleti’nin mahkemelerinden bahsedilmektedir. Karar ise telif hakkı sahibi ile mahkeme hakiminin talebi değerlendirmesinden sonra verilen karar üzerine olduğu için, kâr amacı gütmediğinizi söylemek telif hakkı yasasını çiğnediğinizi görmezden gelmez.

3-) Efsane: Diğer İçerik Üreticileri Yaptığına Göre Siz De Yapabilirsiniz

“Sitede, yüklediğiniz videolara benzeyen videolar bulunuyorsa bile bu, içeriği sizin de yayınlama hakkınız olduğu anlamına gelmez. Telif hakkı sahipleri, eserlerinden bazılarının sitemizde yayınlanmasına izin verirken bazılarının yayınlanmasına izin vermeyebilir. Kimi zaman da birbirine benzer videoların telif hakları farklı kişilerdedir ve biri eserinin yayınlanmasına izin verirken diğeri izin vermeyebilir.”

Açıklama aslında basit. Örneğin bir oyun sadece tek bir firma geliştirmesi ile oluşmaz. Bir firma yayımcıdır, bir başka firma ise geliştiricidir. Birden fazla sayı da olabilmektedir. Mesela Call Of Duty oyunu belirli periyotlarla farklı firmalara yaptırılıp, sadece yayımcısı (Dağıtıcı firma) Activision olmaktadır. Yani burada 3 farklı firma oyunu yaparken, oyunu yaptıran Activision’dan izin almadığınızda, Activision daki bu oyunun videosunu yükledikten sonra telif hakkı ihtarından kaçamazsınız. Sonuçta Activision bu farklı geliştirici firmalara parasını ödeyip bu oyunları yaptırmakta, oyun çıktıktan sonra ise tüm telif hakları Activision’a ait olmaktadır. Mesela “Infinity Ward” firması Call Of Duty 2’yi geliştiren firma olmasına karşın, Activision tüm telif haklarına sahiptir. Geliştirici firma parasını peşinen aldığından, pazarlama ve dağıtım gibi birçok şey Activision tarafından yapılmakta, bu da oyun konusunda tüm kontrolü elinde tutmasının doğal olabileceğini gösterir.

Diğer bir husus da “başkaları aynı oynadı, videosunu çektiğine göre telif hakkı sorunu olmadığı” düşüncesi. Bu en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü bazı fenomen kanalların abone sayıları ve izlenme sayıları yüksek olduğundan, bazı oyun firmaları kendileri ile yaptıkları anlaşma sonucunda oyunlarının videolarını yayınlamalarına izin vermektedir. Doğal olarak sizin de fenomen kanalınız yoksa (ki olsa dahi) bir anlaşma konusunda cazip görülmeyebilirsiniz. Bu da yayımcı ve dağıtıcı firmaların kendi inisiyatiflerindedir. Öncelikle size tavsiyem oyunların internet sitelerindeki Youtube politikalarını gözden geçirmeniz. Bazı firmalar belirli sınırlar ile izin almadan yayınlayabileceğinizi web sitelerinde bir açıklama altında belirtirken, bazı firmalar ise herhangi bir sorun olmayacağı konusunda açıklama yaparlar.

4-) Efsane: Itunes Üzerinden veya CD Ya Da DVD Halinde Satın Aldığınız İçeriği Kullanabilirsiniz

Itunes

“İçeriği satın almanız, bunu Youtube’a yüklemek için gerekli haklara sahip olduğunuz anlamına gelmez. Telif hakkı sahibini belirtseniz bile, satın aldığınız içeriğin bulunduğu videoları yayınlamanız yine de telif hakkı yasasını ihlal edebilir.”

Açıklamada zaten CD ya da DVD olarak satın aldığınız müzik ya da film materyalinin kutusu üzerinde telif konusunda, genelde okumaktan üşendiğimiz için atladığımız bir açıklama zaten vardır. Itunes konusunda ise insanların atladığı nokta, siz müzikleri ve filmleri tamamı ile satın almıyorsunuz. Sadece ömrünüz boyunca kiraladığınızı kabul ettiğiniz için ucuz bir ücret ödüyorsunuz. Bu sebeple de miras olarak hesabınız bir başkasına devredilemiyor. Bu konuda bir Hollywood Yıldızı olan Bruce Willis’in Apple’a açtığı dava konusunda bir araştırma yapın derim. Tabi sadece bu Itunes için geçerli değil, birçok oyun platformu ve diğer müzik servisleri için de geçerli bir durum.

5-) Efsane: TV’den, Sinemadan veya Radyodan Kendi Kaydettiğiniz İçerik Sorun Oluşturmaz

“Bir içeriği bizzat kaydetmiş olmanız, her zaman bu içeriği Youtube’a yüklemek için gerekli tüm haklara sahip olduğunuz anlamına gelmez. Kaydettiğiniz videoda arka planda çalan (telif hakkıyla korunan müzik gibi) ve başkasının telif hakkıyla korunan içeriği bulunuyorsa yine ilgili hak sahiplerinden izin almanız gerekir.”

Açıklama sadece videoyu sizin çekmiş olmanız telif hakkının size ait olduğunu göstermez demekte. Yani bulunduğunuz ortam sessiz, hatta telif hakkı olmayan materyaller yoksa o zaman özgün bir içerik olarak telif hakkına sahipsiniz demekte. Yani bu durumla çok sık canlı yayın yapan kanallar sıkıntı yaşadığı gibi, çekeceğiniz video konusunda da dikkatli olmadığınız takdirde telif hakkı yasasını ihlal etmiş olabiliyorsunuz. Bu sebeple tavsiyem video çekmeden önce bulunduğunuz ortam, ses ve gürültü gibi şeyleri bertaraf edin ya da bu tür bir ortamda kayıt yapmayın.

6-) Efsane: “Telif Hakkı İhlali Amaçlanmadığını” Belirtmek

““Tüm haklar içeriği hazırlayana aittir”, “hak ihlali amaçlanmamıştır” veya “sahibi değilim” gibi ifadeler ve sorumluluk reddi beyanları, telif hakkı sahibinin içeriği yayınlama iznini aldığınız anlamına gelmez. Ayrıca otomatik olarak bu materyali adil kullandığınız anlamına da gelmez.”

En açık ve keskin çizgileri olan bir açıklama. İnsanın niyeti ameline göredir derler. İstediğin kadar niyetiniz iyi olsa da ne yazık ki yasalar karşısında bu durum işlemiyor. Mesela burada atlanılan ve sık yapılan hata, ilk olarak Google ürünlerine üye olduğunuz an zaten sorumluluk beyanını kabul etmiş oluyorsunuz. O sebeple bir yerlere üye olmadan önce önünüze gelen yazıları detaylıca incelerseniz ne dediğimi anlarsınız. Bu sebeple de bir telif hakkı ihlali yaptığınızda, ben zaten sorumluluk kabul etmemiştim demeniz yararsız olur.

7-) Efsane: Telif Hakkıyla Korunan Bir İçeriğe Sadece Birkaç Saniyeliğine Yer Vermekte Sakınca Yoktur

“Telif hakkıyla korunan, lisansı alınmamış içeriklerin herhangi bir kısmını sadece birkaç saniyeliğine bile olsa kullanmak Content ID’nin videonuz için hak talebinde bulunmasına veya telif hakkı sahibi tarafından videonuzun yayından kaldırılmasına neden olabilir. Adil kullanımı tartışabilirsiniz ancak adil kullanım konusunda karar verilebilecek tek yerin mahkeme salonu olduğunu anlamanız gerekir.”

Gerçekten çok güzel bir açıklama yapmış Youtube burada. Yine kendine göre hareket edenlerin arkalarına sığındıkları birkaç saniyelik olay konusunu keskin bir dil ile ifade etmişler. Aslında olay 2+2 = 4 kadar basit. Bir telif hakkı ile korunan materyalin, telif hakkı sahibinden izin almadığınız sürece, adil kullanım konusunu dahi dile getirmeniz Youtube’u hiç ilgilendirmediği gibi, derdinizi mahkeme salonunda anlatmanız gerekeceğidir. Ne olursa olsun telif hakkına sahip bir materyali kullanmadan önce, telif hakkı sahibinden iznini isteyin. Sırf üşendiğiniz için 2-3 dakikanızı ayırmayıp e-posta ya da iletişim bilgilerini kullanmayıp kafanıza göre iş yaptığınızdan belki şimdi, belki ileride çok emek vererek oluşturduğunuz kanalınız hem kapanacak hem de telif yüzünden belki de adli olarak ceza alacaksınız. Öncelikle bunu düşünün.

Genel olarak baktığınızda Fikri Mülkiyet ve Telif Hakkı konusunda büyük bir ayrım olmadığı gibi, bu sadece başka bir insanın ürettiği somut bir ürün sahipliği olarak görmek aslında yanlıştır. Düşünün sadece başka bir insana gerekli değil, sizin de ürettiğiniz fikri ürününüzün somut delilini korumakla yükümlü bir yasa durumu söz konusu. Genel olarak algılayabilmeniz için empati yaparak içerik üretenin yerine kendinizi koyup öyle düşünün. Bir fikirden yola çıkarak bir ürün üretiyor, bu üründen en iyi şekilde faydayı sağlamak, adınızı duyurmak, hatta ticari açıdan kazanç beklentisi içerisinde olmanız karşısında bir başkası o içeriğinizi sizden izin almadan, herhangi bir şekilde o üründen maksimum geliri elde ettiğinde sizin düşünceniz ne olurdu?

Kanunlar ve yasalar zamanı geldiğinde lazım olan şeyler değildir. Öncesinde bilmeniz, hayatınızda yapacaklarınız karşısında sizi daha güçlü ve adil kılar. En basitinden söylemek gerekirse kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın. İçerik üretmek istiyorsanız aslında elinizdeki en büyük hazine hayal gücünüz, aklınız ve düşünmeniz için gerekli olan psikolojik rahatlık ve yeterli enerji.

Peki Ne Yapmalı?

Ne yapabiliriz?

Tabi bir içeriğin projeye dönüşmesinden önce özgün ve sizin ürününüz olduğunu düşünün. Bir taklit ya da bir çalıntı olmamalı. Her planı kendiniz yapmış olmalısınız. Aksi halde ürününüz hızlı tükenir, hatta bir taklitçi ya da çalıntı içerik olacağından hedefleriniz hep başarısız olacaktır. Bu da size hem zaman hem enerji kaybettireceğinden, vereceğiniz emekler de boşuna gidecektir.

1-) Öncelikle içerik için plan yapın.

2-) İçeriğiniz ile alakalı olarak bol araştırmalar yapın. Elinizin altında aslında bir altın madeni var: İnternet.

3-) İçeriğinizin taslağını oluşturun, çevrenizdeki insanlarla geliştirmeniz için tartışın.

4-) Projenizi oluşturun. Tamamlanmadan önce çevrenizdeki insanlardan aldığınız geri dönüşlere istinaden içeriğinizi yönetip zenginleştirin.

5-) Her ne kadar da sınırlı sayıda insandan geri dönüş almış olsanız da projenizi bitirdikten sonra son olarak emeğinizin kalitesini ölçmek için Youtube’a yüklemeden önce herhangi bir telifle ilgili durumu olup olmadığını iyice kontrol edin.

6-) Videonuz eğer telif hakkı içeren bir materyal barındırmıyorsa, çok iyi bir özgün içerik yaptığınızı düşünüyorsanız yükleyin.

7-) Yükleme sırasında etiketler ve başlıklar kısmı ile eğer ki yabancı diliniz de mevcutsa (Birden fazla varsa daha çok kitleye ulaştırmanız mümkün içeriğinizi) hızlıca videonuzun içeriğindeki anahtar kelimeleri etiket kısmına, başlık ve açıklama kısmına girdiğiniz Türkçe kelimeleri de çeviri kısmından istediğiniz dillere çevirin. Videonuza altyazı eklemeniz, çeviriden daha fazla çok kitleye ulaştırmanıza olanak sağlayacaktır. Etiketleme konusunda ise dikkatli olun ve telif hakkı alabileceğiniz bir durumdan kaçının.

8 -) En dikkat gerektiren kısma geldiniz. İzlenme detaylarını takip ederek videonuzun izlenme başarısını not edin.

9-) İzleyicilerin izleme sürelerini, arama sözcüklerini ve abone olanların hangi kanallardan geldiklerini Analytics üzerinden değerlendirin.

10-) En zor, en sakinlik gerektiren kısım ise yapılan yorumların üslubuna göre cevap vermek. Öncelikle unutmayın ki küfür gibi argo yaklaşanlara cevap vermek zorunda değilsiniz. İsterseniz bu tür mesajları silebilirsiniz. İsterseniz mesajlar sizin onayınızdan geçtikten sonra yayınlanabilir. Size kalmış. Ama sizi dikkate alan, olumlu ya da olumsuz mesajlara elinizden geldiğince resmi cevaplar vermeye çalışın. Bu sizi daha da tecrübelendirecek, bir sonraki içeriğiniz için heveslendirecektir.

Çok zor değil, ama emek ve vakit isteyen bir durum. Bunun birkaç katı fazlasını yapanlar da daha fazla emek harcayanlardır. Lütfen özgün içerik üretenlere saygı gösterip içeriklerini çalmayın. Artık 2020 yılında bu tür durumlar unutulmamalı ki, Türk olan içerik sağlayıcılarda (Türk fenomen kanallarda) Youtube’dan daha hızlı işleyen kanunlar olduğu için, mahkemeye çıkmanız da büyük bir olasılık olabilir. Sonuçta artık ülkemizde telif hakkına sahip olunan içeriğin izin alınmadan 1 saniyesini kullanmanız anında bile direk video kaldırılmasının yanı sıra, adli olarak hakkınızda işlem bile başlatılabilir.

En kötüyü bile yapsanız, özgün olanını seçin.

Kaynaklar;

1-) Fikri Mülkiyet

2-) Fikri Mülkiyet 2

3-) WIPO

4-) WTO

5-) Exclusive Right

6-) Copy Right

7-) Standford Üniversitesi Copyright & Fairuse Makalesi

8 -) WIPO 2

9-) BIRPI

10-) WIPO – Understanding Industrial Property

11-) EU Parliament

12-) EU Parliament – INTELLECTUAL, INDUSTRIAL AND COMMERCIAL PROPERTY

13-) IP

14-) WIPO – Understanding Copyright and Related Rights

15-) WIPO – What is Intellectual Property?

16-) Youtube Support – 1

17-) Youtube Support – 2

18-) Youtube Support – 3

İlgili gönderiler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Yorum Bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla