-0.1 C
İstanbul
26 Ocak Çarşamba 2022 21:19
Image default
Ana sayfa » Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?
Uncategorized @tr

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

İnternet teknolojisi hayatımıza girdiğinden bu yana, özellikle akademik otoritelerin dayatmaları karşısında hep olumlu ve pratik olarak entegre edildiği ortaya konuldu. Hali hazırda bu şekilde de devam etmekte. Acaba dünyadaki değişim soğuk savaş döneminden sonra ve öncesinde özgür değildi de şimdi mi özgürleşecekti? Yoksa internet şimdiki algılandığı durumuyla iyi bir oluşum mu?

Bunu anlayabilmek için önce internetin tarihine göz atmak lazım. İnternet nasıl doğdu? Neden geliştirildi? Hangi amaca hizmet için icat edildi? Neden sonrasında tüm dünyayı saran bir teknoloji haline getirildi? Amerika’daki “Georgia University” (Georgia Üniversitesi) bu internetin kısa tarihini şöyle açıklar; “İnternet 1960’larda hükümet araştırmacılarının bilgi paylaşmasının bir yolu olarak başladı. 60’lı yıllarda bilgisayarlar büyük ve hareketsizdi ve herhangi bir bilgisayarda saklanan bilgileri kullanabilmek için ya bilgisayarın yerine seyahat etmek ya da geleneksel posta sistemi yoluyla manyetik bilgisayar bantları göndermek zorundaydı.

İnternetin oluşumundaki bir başka katalizör Soğuk Savaş’ın ısınmasıydı. Sovyetler Birliği’nin Sputnik uydusunu başlatması, ABD Savunma Bakanlığı’nı nükleer bir saldırıdan sonra bile bilginin hala yayılabileceğini düşünmeye teşvik etti. Bu, nihayetinde, şimdi İnternet olarak bildiğimiz şeye dönüşen ağ olan ARPANET’in (Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajans Ağı) kurulmasına yol açtı. ARPANET büyük bir başarıydı ancak üyelik, Savunma Bakanlığı ile sözleşmesi olan bazı akademik ve araştırma organizasyonlarıyla sınırlıydı. Buna yanıt olarak, bilgi paylaşımını sağlamak için başka ağlar oluşturuldu.

1 Ocak 1983, İnternet’in resmi doğum günü olarak kabul edilir. Bundan önce, çeşitli bilgisayar ağlarının birbirleriyle iletişim kurmak için standart bir yolu yoktu. Aktarım Kontrol Protokolü / Internetwork Protokolü (TCP / IP) adlı yeni bir iletişim protokolü kuruldu. Bu, farklı ağlardaki farklı bilgisayar türlerinin birbirleriyle “konuşmasına” izin verdi. ARPANET ve Savunma Veri Ağı 1 Ocak 1983’te resmen TCP / IP standardına dönüştüler, böylece İnternet doğdu. Artık tüm ağlar evrensel bir dille bağlanabilir.

Yukarıdaki görüntü, 1951 yılında Sayım Bürosuna teslim edilen UNIVAC I’in (Evrensel Otomatik Bilgisayar için adı geçen) ölçekli bir modelidir. Yaklaşık 16.000 pound ağırlığında, 5.000 vakum tüpü kullandı ve saniyede yaklaşık 1.000 hesaplama yapabiliyordu. İlk Amerikan ticari bilgisayarının yanı sıra iş kullanımı için tasarlanmış ilk bilgisayardı. (UNIVAC gibi iş bilgisayarları verileri IAS tipi makinelerden daha yavaş işledi, ancak hızlı girdi ve çıktı için tasarlandı.) İlk birkaç satış devlet kurumlarına, AC Nielsen Company’ye ve Prudential Insurance Company’ye yapıldı. İş uygulamaları için ilk UNIVAC, 1954 yılında Genel Elektrikli Aletler Bölümü’ne bordro yapmak üzere kuruldu. 1957’de Remington-Rand (1950’de Eckert-Mauchly Computer Corporation’ı satın almış) kırk altı makine satmıştı.”

İlgili gönderiler

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

Yorum Bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla