16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 14:19
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Amerika’da Sosyal Medya Hakkındaki Kanunlar

1-) ABD vize başvuru sahiplerinden sosyal medya bilgileri istiyor; evet yanlış duymadınız. Eğer ki sadece seyahat için bile gitmek istiyorsanız vize başvurusundan önce sosyal medya hesaplarınızı vermek zorundasınız. Bu konuda kaynaklar kısmındaki 1 Haziran 2019 yılına ait olan BBC haberini (eğer İngilizceniz varsa) gözden geçirin derim. Donald Trump bu konudaki kararlılığıyla vize araştırmasını derinleştirmiş.

2-) Şaka dahi olsa tehdit içerikli Tweet ve mesajların yaptırımı; evet çok uzağa gitmeyeceğiz. 2014 yılının Nisan ayında 14 yaşındaki Sarah adlı bir kızın “Merhaba benim adım İbrahim ve Afganistan’lıyım. El Kaide’nin bir parçasıyım ve 1 Haziran’da gerçekten büyük bir şey yapacağım” şeklindeki American Airlines adlı uçak firmasını etiketleyip gönderdiği Tweet’e “Sarah, bu tehditleri çok ciddiye alıyoruz. IP adresiniz ve bilgileriniz ayrıntılı olarak güvenliğe ve FBI’a iletilecek” şeklindeki cevap sonrasında, küçük kız ne kadar yalvarsa da polisle yüzleşti. Detaylı bilgi verilmemiş lakin bu tür bir şaka yollu dahi olsa Amerika’da hukuki cezası olarak para cezası ya da 5 yıla kadar hapis cezasıdır.

3-) Sosyal Medya Aracılığı ile Hakaret; Bu durum kişi zararına göre cezai yaptırımları farklılık göstermektedir. Eğer ki maddi bir kayıp varsa tazminata, eğer ki itibar konusunda bir zarar varsa hapis istemiyle bile olabilir. Sonuçta yapılanın suç olduğu ispat edildiği takdirde Amerikan Federal yasalarının haricinde Eyaletin yasaları da burada öne çıkmaktadır. Yani sosyal medya mecrası olması sanal anlamına gelmediği gibi normal hayattaki gibi muamele görülmesinin yanı sıra gerçek hayattan farkı olmadığı mahkemelerce kabul edilir.

4-) 230 Numaralı Federal Kanun; Burada her türlü eyalet ve Federal kanunların normal hayatta olduğu gibi internet üzerinde de geçerli olduğunu kabul eder. Aslında sosyal medya şirketlerini koruma kanunu olarak oluşturulsa da Donald Trump değiştirilmesi konusunda adım atmış, yakın tarihte de bilindiği üzere Twitter ile olan kavgasını ileri götürmüştür. Bu arada vergi ve diğer ticari yükümlülükler çok ağır bir şekilde sosyal medya şirketlerinin sırtında olmasına karşın bu durumlar ne yazık ki Federal kanunlar ve eyalet kanunları konusunda yabancı ülkelerin iddialarını kabul etmezler.

Related posts

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla