16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 15:10
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

İş kolunda Avrupa, Amerika ve İngiltere’de cinayet işleseniz alacağınız ceza bellidir. En fazla 30-40 yıl yatarsınız. Ama bu ülkelerde vergi kaçırırsanız müebbet hapis cezası almanız olağandır. Evet olağan. Çok acımasız geliyor değil mi? Ama işte kendilerine yapılmasını istemediği şeyleri ne yazık ki başkalarına yapıyor bu ülkeler. Google şirketi kurulduğundan bu yana Türkiye’ye 1 kuruş vergi vermediği gibi, üzerine muhatap bulunması için ofis dahi açmadı. Hatta reklam servisi olan Adsense, reklam verenler ve yayımcılara bu vergileri ödetiyor, kendisi hali hazırda hiçbir vergi ödemiyor. Burada kaçış noktasını ise “Amerikan Şirketi” olduğunu ve sadece Amerika’ya vergi ödemekle yükümlü olduğunu dile getirerek yapmakta. Peki sizce sadece vergi olayı ile mi sınırlı dersiniz? Asla!

Facebook’un yaptığının daha beterini Google zaten yapıyor. İlla ülkemizde bir kriz çıkması karşısında ispatlanacak da değil bu durum. Avrupa’da sadece Fransa iki defa reklam ve veri konusunda sadece geçen yıl 200 Milyon Euro ceza kesti. Avrupa da bu durum ise 2019 Mart ayında 1,7 milyar Euro para cezası ile sonuçlandı. Fakat iş Türkiye’ye gelince, Google bu konuda kaçmaya devam ediyor. Sadece son 3 yılda Avrupa’da 8,5 milyar Euro para cezası ödemek zorunda kalan Google, Türkiye’de ise mobil platformlarda tekelleşmiş arama standardı oluşturması üzerine 93 milyon TL ceza verilmesine karşın, Türkiye’deki iş ortaklarına yaptığı açıklamada şunu dile getirmekle yetindi; “Türkiye’deki iş ortaklarımıza Türkiye’de piyasaya çıkacak yeni Android telefonlarda onlarla birlikte çalışamayacağımızı bildirdik. Mevcut piyasadaki telefonları alan ya da kullanan tüketiciler bundan etkilenmeyecek. Google’ın diğer hizmetleri de bu karar dışında”.

Yani hem mobil platformda hem reklamcılık alanında hem de Youtube platformunda Google hala bildiğini okumaya devam ediyor. Bir ülkenin kanun ve yasaklarını çiğnemek, o ülkenin kültürünü yok saymak, değerlerini görmezden gelmek demektir.

Tabi iş sadece bununla da kalmıyor. Tek Google ya da Facebook yok. Sıradaki ise Twitter! Evet özellikle Türkiye’de sol cenahtan birçok insanın aktif olduğu Twitter, bir bakıma tek taraflılığı ve adaletsizliğinin yanı sıra, algoritmayı manipüle etmesi, suçlulara ait olan hesapların devlet emniyet güçleriyle paylaşmaması gibi kabarık bir sabıkası mevcut. Özellikle de terör örgütleri ve hükümete karşı hainlikleri kesinleşen suçluların bilgilerini paylaşmaması da Twitter’ın FBI ve CIA gibi Amerikan istihbarat servislerine çalıştığını ortaya koyuyor. Çünkü Türkiye özelinde her türlü saldırıya sessiz kalan Twitter, diğer ülkelere karşı yapılan karşıt propaganda karşısında hızlıca hareket ediyor. Bu da zaten proje bir sosyal medya kanalı olduğunu bağıra bağıra herkese dile getirmiyor mu sizce?

Olaya sadece politik açıdan bakmayın. Ülkemize her türlü saldırıda yer alanlar, bu ülke dışında ikamet edenlerin hesaplarına dokunulmadığı gibi, ülkenin ortak menfaati konusundaki yazıları bile algoritmasıyla oynanıp, alt sıralarda tutularak rağbet manipülasyonuna girişmektedir. Bunu zaten en son 7 bin 340 hesabı sahte olarak kapatması ile de gündeme oturmuştu. Tamam hadi diyelim ki bu hesaplar sahte, hali hazırda baş hainlerin hesapları neden aktif ve kapatılmıyor? Hukuk aramayın, mantık ise çoktan bu platform için iflas etmiş durumda!

Genel anlamda hepsini ele alırsak, devletimizin de hazırlamakta olduğu yasa tasarısını detaylıca incelemekte yarar var. Hadi gelin öncelikle ülkemizin dışında, ülkemiz içerisinde sözüm ona “Sınırsız Özgürlük” sapkınlığının olmadığı konusunda, sosyal medya üzerindeki kontrol ve yasalarını inceleyelim. Sonrasında devletimizin haklı olarak hazırlamak istediği yasa tasarısı ile karşılaştıralım.

Related posts

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla