16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 15:58
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Son 10 yılda Google servisleri üzerinde meşhur ve vazgeçilmez olarak görülen Youtube, Türkiye’de kendi fenomenlerini oluşturduktan sonra, piyasanın hukuki önlem almasına neden oldu. Sebebi ise 2011 yılında çıkan Borçlar Kanunu’nda yer alan “Sebepsiz Zenginleşme” maddesidir. Zaten daha öncesinde de bu mecrada yapılan bazı paylaşımlar, Google servisinin kurallarında yer alan “Yasal Haklar” kısmında belirtilen “Amerika ve İngiltere” hukuk normlarına göre değerlendirildiğinden, kültür, etik, hukuki yasalar açısından farklılık içerdiği için ne yazık ki birçok tatsız askıya alma durumları söz konusu oldu.

Özellikle de ülkemizin hukuksal yasalara ve kanunlara göre değil de diğer ülkelerin yasa ve kanunlarına göre hareket edilmesi, Amerika ve İngiltere ile Türkiye arasında herhangi bir iki taraflı hukuki bir anlaşmanın olmaması tam anlamıyla illegal adımların önünü açmaktadır. Nasıl ki derseniz, bir örnek ile size açıklayayım. İngiltere’yi Avrupa olarak kabul edelim. Lakin işin kötüsü Avrupa da bazı ülkeler ile (Özellikle Almanya ile hukuki anlaşmalarımız vardır) iki taraflı hukuki anlaşmalarımız olsa da İngiltere ile ne yazık ki yoktur. Bu sebeple Amerika ve İngiltere aynı durumdadır hukuki yaklaşım açısından.

Diyelim ki bir kişi kendi Youtube kanalında İslamiyet hakkında hakaret içeren bir video yayınladı. Bu video şikâyet aldığında mahkeme edilmeden, sadece şikâyet eden ülkede yasaklanmaktadır. Fakat siz Amerika veya İngiltere de suç unsuru olan bir videoyu paylaştığınızda, video direk sunucudan silinir ve hesabınız kapatılır. Aradaki adaletsizliği ve hukuk uçurumunu düşünebiliyor musunuz? Özellikle de bu suçu işleyen kişi ülkede adına dava açılıp yargılanması gerekirken, sadece videosu engelleniyor, diğerinde ise sizin adınıza mahkeme açılıp (Bu konuda çok hızlılar ve karara bağlıyorlar) videonuz sunucudan siliniyor, siz Amerika ya da İngiltere’ye gittiğinizde mahkeme kararı (sanırım 5 yıl geçerli) hali hazırda zaman aşımına uğramamışsa, hapse dahi atılıyorsunuz. Çünkü mahkeme iki tarafı sorgulamadan, tek taraflı olarak karar veriyor, diğer muhatap olmadığı için karara bağlaması da adaleti kendilerine göre uyguladıklarını ispat ediyorlar. İşte bu tür durumlar yüzünden birçok hukuksuzluk ve adaletsizlik vuku buluyor. Acaba sadece bu durum mu?

Elbette hayır! Siz bir ülkeye gittiğinizde alışveriş yaptığınız sırada o ülkenin mevzuatına göre vergi ödemek zorundasınız. Ödemeli ya da ödeyebilir değil, zorundasınız! Bunu makbuzunuza ya da karşılığında verilen fişe yansıtırlar. Sadece tahmin olarak şunu söyleyebilirim, alışveriş haricinde Turizm konusunda konakladığınız yer bir ihtimal vergiden muaf olabilir. Fakat diğer her şeyde ödemek zorundasınız. Bu işin misafir olduğunuz kısmı. Peki bu kısmın iş kolunda nasıl işliyor çarklar dersiniz? Avrupa’nın bazı ülkelerinde bu durum yumuşatılmış ve kolaylaştırılmış. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde hali hazırda danışmanlık hizmeti (evet avukatlardan danışmanlık almanız gerekiyor ki bu da en az 3000-10.000$ cukka karşılığında olabiliyor) almadan adım atamıyorsunuz. Avrupa da kolaylaştırılmış dememin sebebi belirli çerçeveler mevcut ve size bürokratik engeller koymuyorlar. Ama Amerika ve İngiltere de çok fazla para konuşuyor.

Related posts

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla