16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 14:26
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Açıklaması yapılmaktadır. Yani anlayacağınız üzere sosyal medya platformları bu tür durumlarla iç içe olduğu gibi, izin vermediğinizi düşündüğünüz bilgilerinizi rahatlıkla (özellikle Amerika için önemsiz olan kişisel veriler) satabiliyor, bu konuda istediği gibi reklam konusunda manipüle edebiliyor. Bu durumda ise sosyal medya mecralarında tam kontrolün servis edildiği ülkelerin hukukuna, etik ve ahlaki değerlerine göre biçimlendirilmediği gerçeği acı bir tokat gibi yüzümüze savruluyor.

Facebook’un kurucularından olan Chris Hughes “The New York Times” gazetesine verdiği röportajda diyor ki “Mark’ın kontrolsüz gücünü bu kadar problemli hale getiren insanlığıdır”. Yani Cambridge Analytica skandalından önce de sonra da bu analiz bir bakıma Mark Zuckerberg’in işinin ehli olmadığını göstermektedir. Yani sizin anlayacağınız şekilde söylemem gerekirse, Mark Zuckerberg zaten yetkin ve durumu kendi kontrolü altında yönetebilecek bir farkındalığa sahip değildi. Bu bir anlamda hali hazırdaki yazılımcı kardeşlerimizin de başına gelebilecek bir durum olmasının yanı sıra, bir yazılımcı uzmanından hem yönetici hem şirket sahibi hem de pazarlama uzmanı beklentisinin imkânsız olduğu gerçeğini göstermektedir.

Peki nasıl oldu da yazılım konusunda sözde uzman olsa dahi diğer konudaki eksikliklerini bu zamana kadar hiç sırıtmadan devam ettirdi? Cevap basit, Amerika’daki şirketler daima reklamcılık piyasasında illegal yaklaşımları hukuki anlamda güçleri olduklarından rekabet yalanı adı altına gizlerler. Bu da bariz olarak işlenecek bir suçun örtüsü anlamına gelir. Yani siz bir şey icat ettiniz sanırsınız, dünyaya hizmet ettiğinizi düşünürsünüz fakat kullanıldığınız ilk suçun açığa çıkmasıyla başlar. Zaten bir de 2010 yılında başarınızmış gibi süslenmeye çalışılan “The Social Network” Hollywood filmini sizce neden yaptılar dersiniz?

Özellikle son 20 yılda Amerikan filmlerinin endüstride kan kaybetmesi, inandırıcılık konusunda itibar kaybetmesine neden oldu. Bir bakıma Yahudi aklının “Sex Sattırır” mantığı ile önce erkekler üzerinde bir tetikleme uğraşının ardından, modası geçtikten sonra da “Kadın Hegemonyası” diyerek birçok reklam ve filmde meta olarak kullandıkları halde, düşman gördükleri ülkelerde baskı ile kadınları ayaklandırmaya çalışması paradoks değildir. Bizzat Yahudi tuzağıdır.

 İşte kendi yalan hikayesi üzerine bir çaresizlikten başarı hikayesi çıkartma planı Cambridge Analytica skandalı ile patlak vermiştir. Bu arada, Facebook ile baş edemeyen Google Plus da zaten hali hazırda birkaç yıl önce hizmetini sonlandırmıştı. Fakat burada gerçek anlamda sadece Facebook, Instagram ya da WhatsApp yok. Google da bu konuda büyük çıban başlarından. Özellikle de ülkemizin yıllardır savaştığı, hukuk normlarına göre hareket etmesi konusunda zorladığı bir gerçekler silsilesi mevcut. Youtube mecrası bu konuda ülkemiz adına sorunun büyük parçalarından biri.

Related posts

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla