16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 15:17
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Tabi “FaceMash” den daha karmaşık, hatta direk program yazan “Napster” programının sahibi olan “Shawn Fanning” ve “Sean Parker” Amerikan hükümetinin plan ve programlarında olmadığından Mark Zuckerberg kadar üne sahip olamadı, destek alamadı. Diyeceksiniz ki biri korsan olarak müzikleri paylaşıyor, diğeri ise sadece resimler konusunda kıyaslama yapan bir web tabanlı kod dizilimine sahip bir sistem yapıyor. Arada emin olun çok büyük bir fark yok. Neden mi? Öncelikle günümüz “Itunes”’una bakın. Sizce bu sistem ne kadar da “Napster”’ın korsanlıkla itham edilmiş versiyonuna benziyor değil mi? Sembolik bir ücret ile yıllık ya da aylık olarak verdiğiniz sembolik ücrete mukabil tüm müzik arşivine ulaşabiliyorsunuz. Diğer yanda bedava olsa da sistemin çekirdeği neredeyse aynı.

Ama Napster kapatılıyor, dava üstüne dava görüyor. Itunes ise legal olarak kabul edilip sanal olarak verdiği hizmetten para kazanıyor. Peki Mark Zuckerberg Facebook’u gerçekten masum bir sosyal medya sitesi olarak mı planladı? Yoksa bu proje olarak onun önüne konulup, gölgesinde ise Amerikan planlarının işlenmesi için mi parlatıldı?

Genel olarak baktığınızda Harvard University (Harvard Üniversitesi) kampüsünde Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte Mark Zuckerberg Facebook konusunda diğerlerinin ön planda tutulmadan, sadece kendisinin ön planda tutulması, Amerika piyasasında işlerin legal görünüp dolaylı olarak illegal şekilde yapıldığı bir ortamda özellikle de “Cambridge Analytica” skandalı sonrasında bu işlerin hem etik olmadığı hem de legal olmadığı ortaya çıkmış oldu. Bu konuda 13 Temmuz 2019 yılındaki BBC Haberine göre;

“Cambridge Analytica skandalı nedir?

Cambridge Analytica, ‘tüketici, takipçi, seçmen davranışlarını değiştirmek isteyen’ iş dünyası ve siyasi partilere hizmet sunan bir veri analiz şirketi.

İngiliz The Observer gazetesi, 2014 yılında 50 milyon Facebook kullanıcı profilinin İngiltere merkezli akademisyen Aleksandre Kogan ve şirketi Global Science Research tarafından toplandığını yazdı.

Aleksandre Kogan, bilgileri internet sitesindeki bir uygulama aracılığıyla topladı. Kişilik testini yapmaları için ücret ödenen Amerikalıların ve bu kişilerin Facebook arkadaşlarının verileri ele geçirildi.

Kogan, Cambridge Analytica’yla bu bilgileri paylaşmak için bir anlaşma yaptı. Ama Facebook’ta usulsüz veri toplandığı iddialarını ifşaa eden Christopher Wylie, bu kişisel bilgilerin çoğunun izinsiz ele geçirildiğini söylüyor.

Wylie, Cambridge Analytica’nın seçim sandıklarındaki tercihleri etkileyebilecek ve öngörebilecek güçlü bir yazılım kullandığını ifade etti ve sistemi ‘tam teşekküllü propaganda makinesi’ olarak tanımladı.”

Related posts

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla