12.6 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 13:40
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Amerikan savunma sanayisi ilk üretimi kendisi için yaptıktan sonra, geliştirmeye devam etmiş, ilk seriye benzer olanları da belirli bir zaman sonra başka ülkelere satmaya başlamıştır. Hatta öyle bir karışıklık çıkartarak bunun satın alınmasını kolaylaştırmıştır ki, satın alan ülkeler bu uçakların satın almayla tam kontrollerin kendilerinde olmadığını satın aldıktan sonra tecrübe etmişlerdir. Çünkü uçak belirli bir uçuştan sonra bakıma girmeli, bakım için gerekli olan yan ekipmanlar (Vida, uçak parçaları v.s.) sadece Amerika’da olduğu için yine ondan uçak fiyatı kadar alışveriş yapması gerekmektedir. Tabi uçuş bilgi sistemleri, yazılım gibi şeylerin de satın alan ülkeler tarafından değiştirilemeyeceği gerçeğinde olduğunu unutmamanız gerekir.

İşte bu mantıkla her daim Amerika kendine göre icat, yeni teknoloji, yeni ürün ya da bilim adını verdiği şeyleri pazarlar. Fakat Truva atı olan bu durum, zaman geçtikçe zararlarını ortaya çıkartır. İşte 2000 yılındaki “Millenium” mantığı da aslında 1991’deki Amerikan başkanı “George Bush”’un söylediği “The New World Order” (Yeni Dünya Düzeni) aklının devamıdır. Yeni dünya düzeninde ise tek tip bir yaşam düzeni ele alınır. Bu aslında sanal olarak pazarlanmış, gerçek hayata dönüştürülmek üzere de zorlanmış bir ideolojidir.

Bildiğiniz üzere günümüz savaşlarında artık toprak işgali bir şey ifade etmemektedir. Amerika’da bunun farkına 1963 yılında girdiği Vietnam Savaşı’nda varmıştır. Bundan sonrasında ise kaybettiği ve 60.000 askerine mal olan bu savaş sonrasında istihbarat ve teknolojik anlamdaki istihbarat çalışmalarına hız vermiş, insan gücü kaybetmeye de tahammülü kalmamıştı. Tabi 1973 Vietnam Savaşı kaybedildiği tarihten 18 yıl sonra, 1991’de Körfez Savaşı’nın patlak vermesi için elinden geleni yapmış, önce Saddam Hüseyin’e destek verip, sonrasında ise Amerikan saflarında olan ülkelere savaş açmaya başlayınca Saddam Hüseyin’i devirip 2006 yılında idam etti.

Aslında Körfez Savaşı Amerika’nın para konusunda elini güçlendiren bir savaş olmakla birlikte, sonrasında Irak’ı suçlayarak, nükleer silah bulundurma ve üretme bahanesi ile ülkeye girmeyi meşru görüp Saddam Hüseyin’i devirmek için kendi de savaşa girdi. Amaç asla nükleer silahları yok etmek değil, bizzat Saddam Hüseyin’in ülkede elinde tuttuğu ve bazı Arap ülkelerinden aldığı altınları yağmalamaktı. Bunu da başardı.

İşte karşınızdaki kendini melek gösteren ve her seferinde kendini iyi pazarlayabilen Amerika, sosyal medya konusunda her ne hikmetse bir anda bazı insanlar sanki icat etmiş gibi belirli projelerle, göstermelik hikayelerle birkaç ismi ünlü ederek, bunların gölgesinde kendi amaçlarını sahaya sürdü. Öncelikle Mark Zuckerberg, Facebook’un kurulmasıyla sanki dünyanın en zeki ve dahi adamıymış gibi, özellikle de ufak bir kod yazılımı ile resim eşleştirmesi yapan “FaceMash” adlı web sitesinin ardından, bir anda dünyanın en karmaşık web kodlama diliyle sıçrama yapan bir dahi gibi tanıtıldı.

Related posts

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla