16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 14:33
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Tabi direklerdeki baz istasyonu tabir ettiğimiz çubuk şeklindeki antenler ile bir noktadan diğer noktaya iletişimi radyo frekanslarıyla sağlıyorlardı. Bu şu anki kullandığımız “AP” (Access Point – Erişim Noktası) aygıtlarından çok daha güçlü olduğu için farkı anlamak kolay değildir.

2000’li yıllara gelindiğinde ise “Wi-Fi” den önceki kablolu internet bağlantı alt yapısı bir yere kadar geliştirilmiş, sonrasında bir süre darboğaz haline gelmişti. Sonuçta hız fiziksel etmenleri aşamadığı için geliştirilmesi konusunda yol kat etmeliydi. “Wi-Fi” teknolojisi kıtalar arası bağlantıyı sağlayamasa da fiziksel olarak kablolar ile belirli noktalar üzerinden bir yere kadar aktarılıyor, sonrasında yakın çevre üzerine “Wi-Fi” üzerinden dağıtılıyordu. Bu farklı bir fikri daha akla getirmiş olmalı ki “WAP” (Wireless Application Protocol – Kablosuz Uygulama Protokolü) geliştirilerek internet sistemi cep telefonlarına entegre edildi. Hem de daha mikro bir düzeyde, bir “SIM” kartı ile (Subscriber Identity Module – Abone Kimlik Modülü) telefonunuzun iletişiminin yanı sıra internete de girebilmesi böylelikle gerçekleştirilmiş oldu.

Buradaki fark ise “Wi-Fi” teknolojisinin kablo teknolojisinden daha hızlı veri iletebilmesinin yanı sıra baz istasyonlarındaki sadece telefon görüşmesi konusundaki yoğunluğun yüksek olmaması nedeniyle “Wi-Fi” üzerinden “WAP” servisini de devreye alınabildi. Hatta 2000’li yılların başında “FOC” (Fiber Optic Cable – Fiber Optik Kablo) geliştirilip devreye alındı ve okyanuslar arasındaki normal kablolamanın fiziksel kısıtlarını ortadan kaldıran bir kurtarıcı ekipman oldu. Aslında Fiber Optik Kablo tarihte en önemli kullanım alanını “NASA” aracılığı ile yapsa da internet ve iletişim konusunda 2000’li yıllarda uygulamaya alındı.

Hatta öyle ki tek bir Fiber Optik Kablo üzerinden şu anki 1500 telefon abonesi kesintisiz ve sorunsuz olarak hizmet alabilmektedir. Bilinmelidir ki Fiber Optik Kablo farkı eski telefon hizmet sistemine göre kusursuza yakındır. 1950-1980 arasındaki telefon görüşmelerinde, sadece bir görüşme için 8-12 saat arasında beklemenin yanı sıra, zaman zaman yanlış ya da hatalı hat düşmeleri sonucunda, Ankara’yı arayan bir abone bir anda İstanbul ile görüşmeye başlayabiliyor, hata olduğu anlaşıldıktan sonra bir sonraki görüşme için tekrar santralden 8-12 saat süren bir bağlantı savaşı başlıyordu. Şimdi ise numarayı çevirdiğiniz anda bağlantı mümkün.

Bu kadar bilgiyi neden anlattığımı merak etmişsinizdir. Hatta boş diye geçiştirenleriniz olmuştur muhakkak. Fakat tüm bu sistemlerin çıkış noktası Amerika olduğu için farkına varmak olayı anlamanız açısından mühim bir noktadır. Bu kadar sistemi üreten ve geliştiren bir ülke, her zaman öncelik olarak savunma sanayisinde kullanmış, daha iyisini ya da farklısını bulduğunda ise eskisinin her türlü analizini yapıp hata ve açıklarını bildiğinden diğer ülkelere yeniymiş gibi satmıştır. Bu da kendi menfaatine olan istihbarat konusunda hep önde olmuştur. Bunu teknolojiden uzak bir örnekle çeşitlendireyim. F-16 uçaklarının ilk üretim yılı 1972 olmuştur.

Related posts

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla