16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 15:21
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Anlaşılacağı üzere öncelikle bilgisayar sisteminin gelişimi yeterli olmamış, soğuk savaş döneminde sadece karşılıklı psikolojik sinir harbinin yanı sıra Amerika ve Rusya arasında kalan diğer ülkelerin ilk başta içinde yer almayıp, sonrasında soğuk savaşın bittiği ve Sovyet Rusya’sının dağıldığı 1990’ların başlarında bilgisayar sistemlerinin daha da geliştirilip internet ile entegre edilmesiyle, internet teknolojisi dünyaya açılmıştır.

Sanırım ilk kuranların Amerikan hükümeti, amacının da kendi içinde savunma konusunda araştırma ve geliştirme yapmasının yanı sıra, internetin kalesi ve çıkış noktası olarak da Amerika olması birçok konuda sizi düşündürmelidir. Sonuçta soğuk savaş dönemi sırasında istihbarat çok büyük önem taşıyordu. Doğal olarak da soğuk savaş sonrası Amerikan hükümeti öyle bir şey yapmalıydı ki bu sistemi dünyaya tanıtıp sonrasında istediği bilgiyi kendi hazırladığı kalesindeki havuzda saklayabilmeliydi.

Tabi bunu Amerikan hükümetinin menfaatine uygun şekilde, önce Avrupa sonrasında ise diğer ülkelere de sıçrayacak biçimde halletmeleri gerekiyordu. Bunu ilk olarak Avrupa’da İsviçre’nin Cenevre kentinde CERN adında (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi – Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire) bir merkezde, yakın zamanımızda da nükleer deneylerle kendini bahsettiren o meşhur bölgede ilk internet sitesi ile başlatmıştır.

Bildiğiniz üzere Amerika ikinci dünya savaşından sonra birçok Avrupa ülkesine giriş hakkını kendinde görüp, Nazileri kovmak bahanesi ile bu ülkelere yardım etmiş, sonrasında merkezi Almanya olan, sonrasında ise NATO ve BM gücü adı altında bir çok karargah kurduğu Avrupa ülkeleri üzerinde barındırdığı, 1990’lara kadar da tamamladığı internet bağlantı altyapısı sayesinde bu teknolojiye sahip olmayan ülkeleri de akademik olarak gönderdiği öğretim görevlileri ile interneti adeta pazarlar hale gelmiştir.

Sonrasında zaten bilgisayar teknolojisinin de gelişmesi ile dünyada neredeyse internet ağı her yere ulaşabilmiş, bu sebeple de yazılım ve bazı görsel anlamdaki gelişmeler de birçok basit ama sonrasında karmaşık olacak iletişim sistemlerini hayatımıza sokmaya başlamıştır.

Tabi internetin 1990’lı yıllardaki ilk odağı iletişimdi. Bu sebeple de Nikola Tesla’nın elektrik ve elektronik konusundaki başarısının sırlarını ölümünden hemen sonra elinde tutan Amerikan gizli servisi, ne hikmettir ki kısa süre içerisinde telsizler ve hemen ardından da daha mikro boyutta olan cep telefonlarını devreye soktu. Özellikle de bizlerin son 15-20 yıldır tanıdığımız “Wi-Fi” (Wireless Fidelity) o dönemlerde (1990-2000 arası) sanayi tipindeydi ve son kullanıcıların kullandığından çok daha kapsamlıydı.

Related posts

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla