16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 14:07
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Burada odaklanılan durumlar ise şöyle;

Infodemi; Dünya 6 aydır, Kovid-19 pandemisi ile boğuşuyor. Ancak bu süreçte bir de ortaya infodemi yani sosyal ağlar üzerinden virüs hakkında yalan haberlerin yayılması çıktı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “Yalan haberler virüsten daha tehlikeli” dedi.

Irkçılık; Sosyal medyada özellikle kimliğini saklayan anonim hesaplar üzerinden ırkçılık ve nefret suçlarının önüne geçilemiyor. Müslümanlara, siyahilere ya da Asyalılara karşı ABD ve Batı’da aşırı sağcı Neo-nazi grupların körüklediği ırkçı paylaşımlar nedeniyle yüzlerce kişi öldürülüyor. Hükümetler bu hesapları anında kapatıp, sorumluları cezalandırıyor.

Kişisel Bilgiler; Sosyal medyada özellikle kimliğini saklayan anonim hesaplar üzerinden ırkçılık ve nefret suçlarının önüne geçilemiyor. Müslümanlara, siyahilere ya da Asyalılara karşı ABD ve Batı’da aşırı sağcı Neo-nazi grupların körüklediği ırkçı paylaşımlar nedeniyle yüzlerce kişi öldürülüyor. Hükümetler bu hesapları anında kapatıp, sorumluları cezalandırıyor.

Zorbalık; Gündemden hiç düşmeyen bir konu da siber zorbalık. Yaşları 8 ile 18 arasında değişen internet kullanıcıları, sosyal medyada karşılaştıkları baskılar ve hakaretler nedeniyle psikolojik sorunlarla karşılaşıyor. Hatta çok sayıda genç intihara yöneliyor.

Gördüğünüz üzere olması gerekenler hakkında detaylandırılmış ve odaklanılmış internet ve sosyal medya güvenliği ön planda tutularak ele alınmış. Bazı kesimler bu konuda ticari düşünürken, bazı kesimler ise tutuşmuş bir şekilde kendi suçlarının ortaya çıkmasından korkarak devletimize bu konuda hakaret etmeyi, hala suç işlemeyi meşru görmekteler. Bu konuda son noktayı en güzel şekilde İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un yazısı koymuş. Kaynakta sizlerle paylaştım. Unutmayın ki her suç işleyenin sırası potansiyel mağduriyete açıktır. Bugün suç işleyen kendini zeki zanneder, fakat mağdur olduğunda aslında hata yaptığını algılar. Bu yüzden hukuk bize bir gün değil, her gün lazımdır. Bu konuda gereksiz ve spekülatif sözlere takılmayın, aldanmayın. Araştırın ve okumayı prensip edinin. Doğru olana ulaşmak sadece zaman alır, ama sonucunda bilinçli bir akıl oluşur.

Umarım yeterince aydınlatıcı olmuşumdur. Bilgisizliklerinden ötürü ses çıkartanların yaygaralarına ortak olmadan bilgili, bilinçli ve refah bir hayat yaşamanız dileği ile.

Related posts

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla