16.7 C
İstanbul
26 Ekim Salı 2021 15:51
Image default
Makaleler

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

Türkiye’deki Sosyal Medya Yasa Tasarısı’nda Neler Var?

Öncelikle ülkenin yaşadığı sosyal medya mecraları ve internet konusundaki sorunlar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından MYK’da görüşülmüş, bazı yerlere dikkat çekilmiş. Özellikle Twitter’ın hukuksuz yaklaşımları, bizzat bunun karşılığındaki ihlalleri ve sessizliği, yasalara saygı duymaması, muhatap bulunması gibi birçok durum masaya yatırılmış. Zaten olması gerekenler de bunlar değil mi? Hali hazırda zaten internet siteleri hakkında “5671 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi” kanunu 2007 yılında resmî gazetede yayınlanmıştı. Daha detaylı bilgi için kaynakta paylaştığım “BTK Mevzuat” kısmına göz atabilirsiniz.

Devletimizin sosyal medya düzenlemesi hakkındaki yasa tasarısı ise şöyle;

1-) İnternet Yasası; 5671 Sayalı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınların Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu sosyal ağlar ile ilgili maddeler eklenecek.

2-) Hızlı olacak; Sosyal medyada işlenen suçlarda hukuk sistemi yavaş kalıyor. Düzenleme ile mahkeme kararına karşın 24 saat içinde içeriği kaldırmayan şirketler tazminat ödeyecek. Kişisel hakların ihlali ve sosyal hayatin gizliliği kapsamındaki içeriklerin kaldırılması için yapılan başvuruyu (mahkeme kararı olmadan) en geç 48 saat içinde yanıtlamak zorunda olacak. Suç teşkil eden içerik kaldırılmazsa bir milyon liraya kadar varabilecek cezalar gelecek.

3-) Temsilcilik; Kullanıcı sayısı bir milyonun üstündeki sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda olacak. Temsilcilik açmayan kuruluşlara faaliyet izne verilmeyecek. Kullanıcı verileri Türkiye’de barındıracak.

4-) Suç Sayılacaklar; Terör, iftira, küfür, kadın ve çocuk istismarı, suç ve suçluyu övme, şiddeti özendirme, kamu düzenini bozma ve nefret suçları sosyal medyada işlendiğinde yaptırımsız kalmayacak. Yasalarda suç sayılan her fiil sosyal medya paylaşımları için geçerli olacak.

Related posts

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?

webmaster

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

Leave a Comment

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla