0.9 C
İstanbul
26 Ocak Çarşamba 2022 13:53
Image default
Ana sayfa » CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?
Uncategorized @tr

CDN Servisi Rahatlıkla Kullanılabilir mi?


Öncelikle birçok yanlış bilinen uygulama ve servisler sebebi ile özellikle webmaster ya da yeni web sitesi açan kişiler hatalı kararları karşılığında kaybettikleri onca emek ve ziyaretçi engellemesi sebebi ile site gelişimi durma noktasına kadar gelmektedir. Bir de bilgisizce CDN hizmetlerinin “Siteniz roket hızında açılmasını ister misiniz? Sitenizin ziyaretçilerinize daha hızlı ve daha güzel görüntülenmesi için CDN hizmetimizi kullanın” gibi sloganlar ile özellikle bu işe yeni başlamış olan webmaster arkadaşların iştahlarını kabartmakta. Gerçekte acaba bu böyle mi?

Genel hatları ile hız ve ziyaretçiye gösterim doğruluğu arasında dağlar kadar fark vardır. Bu konuda senaryo şeklinde ele alarak detaylandırırsak daha anlaşılır olacaktır. Mesela bir X sitesinin “Gtmetrix” ya da “Page Insight” testlerindeki karşılık aldığı puan mobilde 2, masa üstünde ise 40 olsun. Bu konuda elinizden geldiğinde uğraşarak sitenizin optimizasyonlarını yapıp bu puanları yükseltebilirsiniz ya da tembellik edip CDN kullanarak bu işi başkasına yüklersiniz. Bir Y sitesinde ise mobil 10, masaüstünde ise 50 olsun. X sitesi tembellik edip CDN hizmetinden yararlansın ve Y sitesi ise olduğu gibi devam edip sadece kendi çabası ile siteyi optimize edip hızlandırmaya çalışsın. CDN ile X sitesi mobilde 50, masaüstünde 80 alsa, Y sitesi ise kendi çabasıyla optimizasyonda mobilde 20, masaüstünde 60 puan alsa sizce burada keskin olarak bakılması gereken ne olmalı? İkisi de diyelim ki Google Adsense hesabına kayıtlı olsun ve Adsense üzerinden gelir teşkil etsinler.En önemli bakılacak nokta site ziyaretçi sayısı olmalı bunun karşılığında da zaten reklam gösterimlerinden elde edilecek gelirler olmalıdır değil mi? Son teknolojik hızı vaat eden CDN hizmetleri burada çöplük yerini almaktadırlar. Sebebi ise Proxy dediğimiz gizlenme ve saldırılara karşı alınan önlemin reklamlar üzerindeki olumsuz etkileri ve hesaplarının sapıtması konusu. Tabi doğal olarak da Proxy üzerinden gelen kullanıcıların sebebi ile de Google sıralamasında sitenizin aşağılara düşmesi de olası. Buradaki en büyük sorun reklamların kullandığı Java Script kodlarının Proxy üzerinden farklı ülkeler tarafından ziyaret edildiği hesaplamasının yanı sıra, Google firmasının “Reklam kodlarına hiçbir şekilde müdahale edilmeyeceği” Adsense hesabınızı alırken işaretleyip okumadan geçtiğiniz sözleşmede mevcut. Bu da demek oluyor ki sırf sitem hızlansın diye Adsense gelirlerini ortadan kaldırmaktır. İki farklı siteye de bakarsak, burada en karlı çıkan Y sitesi olacaktır. Çünkü acemi webmasterlar genelde ilk olarak sitenin hızlanmasının ardından Adsense hesabına başvururlar. Tabi en büyük etken olan ziyaretçi sayısı karşılığında Adsense bunu kabul ya da reddeder.

Kabulden sonra siteniz mobilde ve masaüstünde 100 olsa dahi neredeyse yarı yarıya hızı düşecektir. Bunu öngöremediği için webmasterlar sonrasındaki durum için de sitelerini optimize edip ziyaretçilere daha hızlı açılan bir web sayfası deneyimi yaşatmak isterler. Fakat seçimler ne yazık ki burada da devreye girip rezil de ediyor vezir de. Anlayacağınız üzere CDN sistemleri genelde şöyle çalışırlar;

1-) Bir CDN hizmeti aldığınızda dosyalarınız artık kopyalanmaz, sadece daha hızlı olan ortak sunuculardan servis edilir.

2-) Güvenlik sebebi ile güvenlik duvarları devreye gireceğinden ufak bir hatada sitenize ulaşmak zaman alacaktır. Sonuçta Cpanel kullansanız dahi hostunuzdan direk CDN hizmetine yönlendirdiğiniz için Ad sunucularını bu direk sitenizin FTP hesabına “FTP Zilla” gibi programlardan ulaşamayacağınız anlamına gelir ki hiç de pratik değildir.

3-) Özellikle eski zamanlarda “Flexible SSL” protokolü üzerinde bazı sayfaları SSL sertifikalı bazılarında ise düz gösterme durumunda sitenize saldırı algılayıp ulaşamaz duruma geliyordu. Şimdi ise durum “Full Strict” olduğunda sorun kalmıyor lakin bu sefer de tüm ziyaretler CDN sunucusu üzerinden servis edildiği için Google Analytics sonuçlarına yansımıyor, CDN hizmetinin analitik sonuçlarında ise rakamlar çok yüksek gözükebiliyor.

4-) CDN hizmetleri ne kadar hızlı bir web sitesi vaat etse de sunucuları aynı ülkede olsa dahi mesafe her zaman hız kısıtlamasına takılacaktır. Mesela hostunuz İstanbul’da olsa, Türkiye’nin her iline web siteniz buradan gösterim aktarır. Bu da altyapı ile doğru orantılı olmakla birlikte çok fazla hız kaybı yaşamayacağınız demektir. Çünkü İstanbul’dan en doğu kısma kadar 2000 Km den fazla bir uzaklıkta en fazla 5-10 ms hız yavaşlaması söz konusu olabilir. Bu aynı ülke sisteminde kullanılan IP havuzu ve altyapı durumu ile olmakta. Fakat CDN servisinde eğer ki ülkenizde dahi sunucusu olsa bile (Özellikle Cloudflare servisi) sunucunun ana kontrolcüsü yurtdışı olacağından ülkenizdeki bir ile gelecek olan gösterim yurtdışından size servis edilerek çok daha yüksek ms hızları (Milisecond, ne kadar az ise o kadar hızlıdır) yavaşlama olarak fazladan web site gösterimine binecektir. Bunu hiçbir webmaster sevmez, istemez.

5-) Özellikle CDN servisleri E-ticaret firmaları, web siteleri üzerinden satış yapan her türlü firma web sitesi için biçilmiş kaftandır. CDN servisi demek sitenizdeki reklamlardan (Özellikle Adsense türü reklam gelirlerinden bahsediyorum) feragat edip sadece sattığınız ürünün ziyaretçiye hızlı bir şekilde sunulması demektir. Tabi bunu bedava servisler ile başarmanız da çok kolay değildir. Verileri aza indirgeyerek ziyaretçinin hızlı bir şekilde ürün hakkında bilgilenmesine, sonrasında sipariş verip satın almasına kolaylık sağlamaktadır. Tabi dahası kullandığınız alış-veriş entegrasyonu da buna uyumlu olmalıdır.

6-) Büyük işletmeler haricinde kullanılacak CDN hizmetleri gereksizdir. Burada bakmanız gereken durum ise eğer ki hostunuzun size sağladığı sunucu özellikleri düşük ise önce bunlara yatırım yaparak yükseltmek olmalıdır. Aksi halde düşük sunucu gücü ile CDN hizmeti alsanız da sonrasında yaşayacağınız bir problem yüzünden siteniz aylarca açılamayabilir. Çünkü sunucular sistem güçlerine göre siteyi ziyaret edenlere görüntüleme hizmetini verebilmektedir. Mesela sizin sunucunuz anlık olarak 100 kişi ziyaretini servis edebilme gücünde olduğunu varsayarsak, sizin sitenize 101 kişi geldiğinde siteniz ya yanıt veremez duruma gelir ya da 101. Kişi siteyi görüntüleyemez. İşte bu yüzden CDN hizmetini almanız bu durumu ortadan kaldırsa da sonrasında yaşayacağınız bir sorun yüzünden o CDN servisini bıraktığınızda elinizdeki sunucu ile ortada kalma riskiniz var. O sebeple de tavsiyem sunucunun ekipmanlarını ya da daha yüksek bir sunucu terfisini host firmanızdan talep etmek web sitenizin geleceği için de önemlidir.7-) CDN servisleri her web sitesine ya da her sunucuya tek bir özel hizmet vermezler. Onlarda hosting firmaları gibi topluca, tek bir sunucu üzerinde birden fazla web sitesine havuzlarından servis verirler. Bunun zararının olmadığını düşünenler olabilir. Fakat zararı vardır. Mesela siz sitenizi CDN servisine ekledikten sonra daha 1 saat geçmeden sitenize girdiğinizde başkasının web sitesinin içeriği ile karşılaştığınız oldu mu? Olduysa bilesiniz ki çok eskiden aynı CDN hizmetine başlamış sonrasında durdurmuşsunuz. Fakat size verilen müşteri kimliği silinmemiş, pasife düşmüş fakat başkası için aktif edilmiş. Siz tekrar aktif ettiğinizde ise size eski kimliğiniz atanır ve hali hazırda sizin kullanmadığınız kimliği kullanan o web sitesine da farklı bir pasif kimlik aktif olarak atanır. Bunu bedava hizmetlerde olabilir diye düşünmeyin. Eski adı Max CDN, şimdiki adı ise StackPath olan firmada da yaşadım, en yakın tarihte Cloud Flare’de de yaşadım. Bu geçici gözükse de güvenlik açısından iyi değil. Düşünsenize bir hata oluştu ve sitenizin kimlik bilgisi değişti. Ne olacak?

8 – ) Bazı cache ve CDN desteği veren kuruluşlardan uzak durun. Yani örnek vermek gerekirse LS Cache diye bir kuruluş hizmeti var. Burada CDN hizmetini de alabiliyorsunuz. Hatta eğer hostunuz Apache sunucusu ise size bazı ayrıcalıklar da sağlıyor. Fakat olay yine aynı, hatta daha da kötü durumları var. Yeni teknolojileri de direk destekliyor. Fakat bu sefer de sizin verilerinizi şişiriyor. Mesela bir veri tabanınız var, boyutu 200 mb olsun. Bu sistemi kullandığınızda ve yeni teknolojik resim sıkıştırmalarını aktif ettiğinizde sitenizdeki veri boyutu 600 mb ile 1Gbyte arasında şişiyor. Bu da arka planda ziyaretçiye yansıtmasa da bir işlem yaptığınızda arka planda ne olduğunu bilmediğiniz için Cron API konusunda hatalar almanıza olanak sağlıyor. Bu hata sonucunda ise ilk zamanlarda hızlı olan siteniz bir anda veri tabanı şişmesiyle de orantılı olarak yavaşlamaya başlıyor. Tabi bir de MyIsam-InnoDB dönüştürmesi pompalanıyor şu sıra. InnoDB eğer ki bir arama ya da yerel bir veri tabanı oluşturduysanız ve diğer kullanıcılar burada sık sık arama yapıp verileri kontrol ediyorsa mantıklı. Çünkü arama ve veri girişi haricinde InnoDB MyIsam’dan 10 kat daha yavaş olmakla birlikte, veri tabanının boyutunu da fahiş oranda yükseltmekte. Bu da sitenizin ne kadar optimize olursa olsun yavaş yüklenme sürelerine tekabül etmesini sağlıyor. Yani uzak durun, MyIsam’ı sevin, koklayın, pamuklara sarın.

9-) Aşırı güvenlik kontrolü kaybetmenize neden olur. Eğer ki bir banka sunucusu ya da gizli olması gereken bir veri tabanına sahip değilseniz, aşırı güvenlik size bir şey kazandırmaz. Özellikle de kaybettirir. Çünkü Captcha olayının bile yeni yeni oturduğunu göz önüne alırsanız, bazı durumlarda yapılan hata ya da kaynaktaki bir hatadan dolayı ziyaretçinin her gezdiği sayfada doğrulama istenmesi o sitenin hayatta kalamayacağı anlamına gelecektir. Bu da istenen bir şey değildir. Tabi standart olan güvenlik sizin hareket alanınızı genişletir, fakat sadece bunu yapabilir. Dahası sizin dikkat ve çabalarınıza kalmıştır. CDN hizmet firmalarının sık sorulan sorular kısmında da bu özellikle dile getirilir. Aşırı güvenlik olumsuzdur. Tavsiyem eklentilerinizi, optimizasyonunuzu güncel tutmanız yeterli olacaktır. Zaten Word Press kullanıcıları da bilmelidir ki “Google Play” güvenliğinde olduğu gibi eklenti ve kodlar konusunda da bir güvenlik alanına sahip oldu sonunda. Tabi amaç burada hem sitenizin güvende olması hem de “Nulled” dediğimiz kırılmış olan eklentilerin önüne geçebilmek.10-) Genel itibarı ile siteniz çok dilli değilse, sitenizin diğer ülkelerde de gösterimi çok fazla etki alanınızda değilse bırakın önce kendi ülkenizdeki ziyaretçileri hedef olarak belirleyin. Çünkü alakasız olan bir içeriği Zimbabwe’deki bir kullanıcı Türkçe bilmediği halde içeriğinizin Türkçe dilinde olduğunu varsayarsak, okuması imkansızdır değil mi? Şimdi birileri çıkıp diyecektir “Chrome da çeviri özelliği var”. Olabilir ama dünyada standart olan dil bu konuda “İngilizce” olduğundan en fazla çeviri alan dil de odur. Yani size çeviri ile gelen bir ziyaretçi dahi olsa çok bir etkisi olmayacaktır. Düşünün 100 Türk ziyaretçi ile 10 yılda bir gelecek olan 1 yabancı ziyaretçinin arasındaki fark ne olabilir? İçeriğiniz hangi dilde ise o ülkeye hitap etmeniz, sadık ziyaretçi kazanmanız demektir ve yabancı ziyaretçi 10 yılda bir uğrayacaksa da size bir getirisi olmaz. Bu yüzden sıkça değişmekte Google Algoritması.

Genel olarak baktığınızda bu CDN teknolojileri teoride mükemmel, uygulamada yakın olmasa da süre geçtikçe bir hata sonrasında kabusa dönüşebiliyor. Bu sunucunuzdan da kaynaklanabilir, CDN sunucusundan da. Zaten sorunu tespit etme süreniz bile sitenizdeki ziyaretçileri kaybetmenize olanak sağlayabiliyor. CDN hizmetini iptal etmeniz de işi bitirmiyor. Siz Proxy üzerinden sunduğunuz web sitenizi sanki yeni açmış gibi yerlerde olan Google sayfa sıralamasının yükselmesini ve kaybolan ziyaretçilerin tekrar gelmesini beklemekten tutun da “Http Strict Transport Security (HSTS)” ayarlarını kaldırıp sitenin kendine gelmesi için gerekli süreyi de kaybedeceğinizi, tekrardan SSL sertifikalarını kaldırıp hostunuzun sağladığı sertifikayı devreye sokmak zorunda olduğunuzu da anlatmama gerek yok. Tabi siteniz kaldırma sonrasında alacağı sorunlar konusunda da bayağı bir uğraşmanız gerekecek. Bu da CDN sistemlerinin büyük şirket ve kuruluşlar haricinde size bir katkısından çok zararının olacağını göstermektedir.Yazıdaki bahsini ettiğim şeyler bizzat kendi tecrübemin yanı sıra diğer kullanıcıların da yaşadığı problemlerin bütünüdür. Kaynakta verdiğim bağlantılardan eğer ki İngilizce yabancı diline hakimseniz okuyarak da görmeniz mümkün. CDN firmaları, özellikle de Cloudflare bu sorunun bazı ön bellekleme özelliklerini kapatarak giderilebileceğini sorun yaşayan bir site sahibine kendi çalışanı cevap vermiş. Fakat kazın ayağı görüldüğü gibi değil. Sebebi ise cevap olarak verilen Java Script kodlarının engellenmesi değil, Java Script kodlarının görüntülendiği çıkış IP adresinin hangi ülkeye kayıtlı olduğudur. Mesela sizin siteniz içerik olarak gezdiğiniz ülkeleri anlatan bir blog olsun. Hedefiniz kullandığınız dilden, kullandığınız sunucu IP adresine, içeriğinizin ziyaretçi ile uyuşmasına kadar dikkatli bir Google Algoritmasından geçtiğini bilmelisiniz. Çünkü sitelerin sıralamasındaki organik trafik tabiri, hiç dokunulmamış, hilesiz anlamına gelmekte, karmaşıklık içerisinde olmayıp sade ve saf olması demektir. Yani bir kişi size köşedeki bakkalı sorduğunda siz başka mahalledeki bakkalı tarif etmezsiniz. İşte Google da bu konuda kendi algoritması içerisinde derlediği kriterlere göre siteleri üstlere ya da altlara gelecek şekilde sıralamaktadır. Tabi bariz hileli ve karmaşık hileli olan siteler de Google Algoritması tarafından yasaklanan sitelerde yerini alırlar. Özellikle de Google kendi sunucunuz üzerinden görüntülenmeyen resim gibi içerikler konusunda da oldukça titiz ve dikkatlidir. Günün sonunda ise kazananlar asla ama asla hız vaatlerinde bulunanlar değil, kendi emekleri ile geç de olsa organik trafiği kontrol edenlerdir.

Kaynaklar;

1-) Does using Cloudflare affect search engine rankings?

2-) Using Cloudflare with Google Analytics

3-) Can Cloudflare Actually Hurt Your Website’s SEO?

4-) Can Cloudflare Hurt Your Sales or Turn Away Customers?

 

 

İlgili gönderiler

Youtube’da Sadece Oyun Videosu Çekerseniz Telif Hakkı İhlali Ya Da İhtar Almazsınız

webmaster

Sosyal medya ve bazı internet servisleri kapanacak mı?

webmaster

Yorum Bırak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla